Latest news

Verkhovna Rada of Ukraine ratified the WTO agreement on the simplification of customs procedures. Nov 16

Verkhovna Rada of Ukraine adopted a law “On ratification of the Protocol on Amendments to the Marrakesh Agreement Establishing the World Trade Organization.” For the adoption of the bill №0069 voted 255 deputies.

Компанія Leinonen Ukraine - партнер в аутсорсингу бухгалтерського обліку для міжнародних компаній,які планують інвестувати або здійснюють бізнес діяльніть в Україні

Потенціальні можливості інвестування в Україні

Не зважаючи на складне середовище ведення бізнесу, численні міжнародні компанії постійно у пошуку можливостей інвестувати в Україну. До прикладу, у контексті економічного зростання автомобільна, готельна і туристична галузі, а також сільське господарство належать до числа найпривабливіших з точки зору прибутковості сегментів цього величезного ринку. Країна з 42 мільйонним населенням та другою за величиною територією в Європі не можливо просто ігнорувати.

Експансія українського ринку потребує часу, а також надійного та сумлінного партнера. Разом з цим українську бюрократію можливо легко подолати налагодивши співпрацю з досвідченними професіоналами, які добре знаються на тонкощах управлінських і правових процесів. Leinonen працює у столиці України – в м.Київ, і повністю готова сприяти міжнародним компаніям у налагодженні роботи та досягненні успіху в Україні.

We are looking forward to discuss more about market opportunities with you. Contact us.Need help in Ukraine? 
Reliable expertise available for you

Fill in the form below and we will be in contact with you. 
Email again:


About the Company

Leinonen is a professional and reliable accounting service provider in Ukrainian markets. The Kiev office is part of an international accountancy and advisory company Leinonen Group

Reliable Professionals

Experience brings confidence. We have operated in the region for almost 20 years. We have in-depth knowledge of these challenging markets and want to help you discover their full potential. Contact Us.

Dedicated Customer Service

At Leinonen, the customer is always served by a professional accountant with strong communication skills and all the necessary company support functions available. Read more about Our Services.
: